Kategoriler
Ürünler

GPPS (Kristal)

Ticari sistemde “kristal” olarak bilinen GPPS,  (General purpose polystyrene) enjeksiyonla kalıplama ve ısı ile şekillendirmede uygun işlenebilme özellikleri göstermesi, uygun fiyatı, yüksek ışık geçirgenliği ve mükemmel şekil kararlılığı sayesinde kendisine geniş bir kullanım alanıbulur.

Polistireni diğer termoplastiklerden avantajlı duruma geçiren özellik, onun amorf yapısıdır. Camsı halden eriyik hale geçerken az enerji harcanır. Kristalizasyon enerjisinin olmaması, hızlı ısıtılıp soğutulmasını, dolayısıyla hızlı kalıplanma avantajını sağlar. Ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama metodları ile düşük enerji kullanılarak, bozunmadan kolayca kalıplanabilir. Polistirenin amorf yapıda olması, kristal yapılı polietilen ve polipropilen gibi plastiklere göre kalıplama esnasında çekme (shrinkage) miktarının çok az olmasına sebep olur. Polistiren elektrik izolasyon özelliği açısından bütün polimer tipleri arasında en iyisidir. Dielektrik sabiti 20–80°C arasında sıcaklıktan bağımsızdır.

GPPS, tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak ve kaşık üretiminde, oyuncaklar, beyaz eşya parçaları, tıbbi ambalaj, zücaciye, gıda ambalajı, köpük yalıtım levhaları, CD kutuları, kozmetik ambalaj, askı, oyuncak, saat kabinleri ve promosyon malzemeleri gibi birçok alanda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir