Kategoriler
Sektör Ürünler

HDPE (beyaz -siyah-mavi-natural) black – white – blue – natural

Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) Beyaz, petrolden elde edilen, yüksek yoğunluklu polietilen malzemedir. İsmi İngilizce karşılığı olan “High Density Polyetylene” kelimelerinin kısaltmasından gelmektedir. Sanayi ve imalat sektöründe genelde bu isim kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak, 1.75 kg. petrolden , 1 kg. HDPE hammadde elde edilir.HDPE, görünüm olarak LDPE‘e benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150000-400000 dolaylarında bir polimerdir. Suya, kimyasal maddelere direnci iyidir. Mekanik özellikler çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm² civarındadır. Sıcaklık dayanımı 100 °C’nin üzerindedir. Ayrıca kendi kendini yağlama özelliği vardır. Enjeksiyon, ekstrüzyon, toz kaplama, film çekme, döner kalıplama, gibi birçok biçimlendirme yöntemine uygun bir malzemedir. Enjeksiyon kalıp sıcaklığının 50-70 °C’de tutulması cihazdan çıkan ürün kalitesini yükseltir. HDPE elektriksel uygulamalara da çok elverişlidir.

Kategoriler
Sektör

Geri Dönüşüm Ekonomisinden Kısa Kısa

*Her yıl 100 milyondan fazla plastik üretiliyor. Geri dönüşüm ekonomisi ise her geçen gün katlanarak büyüyor. ISRI verilerine göre, 2015 yılında yaklaşık 5.4 milyar dolar değerinde 13.6 milyon ton plastik hurda ihraç edildi. 2015 yılında ABD’li ihracatçılar, 2 milyon ton plastik hurda sevkiyatı gerçekleştirdi ve bu ürünler 810 milyon $ değerinde.

*ABD’de 1600’den fazla ticari kuruluş, tüketim sonrası plastik ürünlerin geri dönüşümünde yer alıyor.

*Bir ton plastik torbayı geri dönüştürmek yaklaşık 4.000 USD’ye mal oluyor. Ancak, bu geri dönüşümlü torbaların satış fiyatı, maliyetin birkaç katından fazla.

*Sadece bir ton plastik geri dönüşümü ile 1000-2000 galon benzin tasarrufu sağlanıyor.

*Geri dönüştürülmüş plastiklerden üretilen mamuller, enerji gereksinimlerini yüzde 66 oranında azaltıyor.

*2004 ile 2014 yılları arasında, plastiklerin küresel üretimi 225 milyon tondan 311 milyon tona yükseldi.

*ISRI tahminlerine göre, ABD’de, 3.7 milyon tonun üzerinde hurda dahil 7.7 milyon ton plastiğin 2013 yılında küresel olarak geri dönüştürüldüğü kaydedildi.

*Yeni şişeler yapmak için geri dönüştürülmüş mamullerin sadece çok küçük bir yüzdesinden faydalanılıyor. Coca-Cola, geri dönüştürülmüş plastiklerinin sadece % 7’sini, Nestle ise sadece % 6’sını kullanıyor.